EVOH، معجزه ای برای صنعت بسته بندی مواد غذایی

کاهش کیفیت مواد غذایی طی دو مرحله رخ می دهد؛ آسیب های فیزیکی (مانند کاهش وزن، لهیدگی و …) و آسیب های شیمیایی (مانند اکسیداسیون، واکنش های آنزیمی، تغییر بو و مزه و …). برای جلوگیری از ایجاد این آسیب ها هر گروه از مواد غذایی شرایط نگهداری ویژه ای دارند تا به کمک ایجاد این شرایط بتوان زمان ماندگاری مواد غذایی را افزایش داد. افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی گام اول و مهمترین اقدام برای بهینه سازی زنجیره تولید، حمل و نقل و کاهش ضایعات و پسماندهای غذایی است. بسته بندی ها نقش بسیار مهمی در حفظ کیفیت و افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی در مراحل حمل، ذخیره سازی و مصرف دارند. همانطور که می دانیم پلیمرها گروه بسیار مهمی از بسته بندی ها هستند که این بخش شما را با نقش بسیار مهم EVOH در تولید بسته بندی مواد غذایی مختلف آشنا خواهد کرد.

Food packaging

بر اساس تحقیقات متخصصین حوزه علوم غذایی شرایط بهینه برای نگهداری مواد غذایی مختلف را مشخص می کنند. یکی از مهمترین عناصر مخرب مواد غذایی و شروع کننده واکنش های تخریبی چون اکسیداسیون، اکسیژن است. برای مثال در جدول زیر غلظت بهینه اکسیژن برای افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی مختلف دیده می شود.

Table 1

همانطور که در جدول بالا دیده می شود غلظت بهینه نگهداری مواد غذایی به منظور دستیابی به حداکثر زمان ماندگاری بسیار ناچیز و در مقیاس ppm است. دقیقا این نکته طراحان بسته بندی را مجبور به استفاده از EVOH کرده است. مهمترین ویژگی EVOH کاهش نرخ عبور پذیری اکسیژن در بسته بندی است. در جدول زیر نرخ عبورپذیری پلاستیک های مختلف در برابر اکسیژن قرار داده شده است و عملکرد بینظیر EVOH به خوبی دیده می شود.

Table 2

باید در نظر داشت استفاده از EVOH در بسته بندی های مختلف امکان پذیر است، اما الزامات مختلفی دارد که منجر به توسعه گریدهای مختلف آن شده است. پیشنهاد می کنیم به صفحه محصول EVOH در وبسایت ما رجوع کنید و آخرین مقالات درباره ویژگی های فنی و کاربردهای این پلیمر ارزشمند را مطالعه نمایید. در ادامه سعی خواهیم کرد گریدهای تجاری EVOH را نیز معرفی کنیم.

درباره نویسنده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *