معرفی گریدهای چسب مناسب برای تولید درب پوش های منعطف آسان بازشو

Lid یا درب پوش ها کاربرد گسترده ای در بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده دارند. این درب پوش ها نقش مهمی را در حفظ یکپارچگی بسته بندی و جلوگیری از کاهش کیفیت و فساد مواد غذایی ایفا می کنند. گروه مورد توجه درب پوشها انواع منعطف آسان بازشو هستند که آن ها را تحت عنوان Easy Peel Lid می شناسیم. ویژگی اصلی این درب پوشها باز شدن آن ها با نیروی بسیار کم است و در عین حال یکپارچگی بسته بندی نیز حفظ می شود. ساختار درب پوش های منعطف آسان باز شو متشکل از یک فیلم پلیمری و یک لایه چسب است که روی ظرف اصلی بسته بندی قرار می گیرد. انتخاب چسب مناسب تعیین کننده عملکرد آنها و همچنین ضامن یکپارچگی ساختار بسته بندی است. در این بخش می خواهیم با گریدهای چسب مورد استفاده در تولید Easy Peel Lid آشنا شویم.

Easy peel

SK Functional گریدهای چسب متنوعی برای تولید انواع درب پوشهای آسان بازشو تولید می کند. انتخاب گرید مناسب بر اساس جنس ظرف پایه (PE, PP, PET, PVC, PS,…) و روش تولید درب پوش (Cast/Blown) صورت می گیرد. نام محصولات تولیدی شرکت SK Functional برای این کاربری عبارتند از:

  • LOTRYL BESTPEEL 2407
  • LOTRYL BESTPEEL 2805V
  • LOTRYL BESTPEEL 2008

LOTRYL BESTPEEL 2407 یک چسب بر پایه اتیلن و متیل اکریلات است که در فرایندهای شکل دهی Blown/Cast مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این گرید تولید درب پوش های مناسب برای ظروفی از جنس  PP, PVC, PSاست.

LOTRYL BESTPEEL 2805V کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است و همانند گرید LOTRYL BESTPEEL 2407 در فرایندهای شکل دهی Blown/Cast مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این گرید تولید درب پوش های مناسب برای ظروفی از جنسPET است.

آخرین گرید LOTRYL BESTPEEL 2008 است که یک چسب بر پایه اتیلن و متیل اکریلات است و تنها برای فرایند Extrusion Coating مناسب است و به صورت اختصاصی برای این فرایند طراحی شده است. کاربرد این گرید تولید درب پوش های مناسب برای ظروفی از جنس  PP, PVC, PS, PETاست.

پس از انتخاب گرید چسب مناسب باید در نظر داشت که دست یابی به چسبندگی خوب در گرو تنظیم صحیح دما و فشار در فرایند اعمال درب پوش به ظرف اصلی است و انتخاب این دو پارامتر تاثیر گذار بر اساس نوع دستگاه اعمال درب پوش، ساختار ظرف، زمان چسبندگی و … است.

هر سه گرید معرفی شده در بالا تاییده های لازم برای استفاده در بسته بندی مواد غذایی را دارند و در صورت انبارداری مناسب و به دور از تابش نور خورشید و دمای انبارش بالا، می توان زمان انقضای سه سال را برای هر یک از گریدها در نظر گرفت.

درباره نویسنده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *