شرکت وی بی پلاست

مواد پخت پیش پراکنش یافته

در صنعت لاستیک ، اجزای سیستم پخت تاثیر به سزایی در قابلیت فرآیند و خواص پخت آمیزه های الاستومری دارند. روند رایج این صنعت از نخستین سال ها استفاده از افزودنی های پودری شکل (مواد پخت پیش پراکنش یافته) بوده است. این مواد باتوجه به عملکرد موردنظر در مرحله اول اختلاط در میکر داخلی یا در مراحل بعدی و روی غلطک اضافه می شوند. اختلاط این مواد روی غلطک همیشه مشکلاتی از چند جنبه بهمراه دارد.
اول، امکان تماس این مواد شیمیایی با پوست بدن اپراتور وجود دارد باتوجه به طبیعت مواد می تواند باعث ایجاد برخی حساسیت ها گردد. همچنین بهنگام فرآیند این خطر وجود دارد که بخشی از مواد که بصورت غبار متصاعد می شود توسط اپراتور استنشاق شوند که به طریق اولی مشکلات عدیده ای را می تواند ایجاد نماید.
دوم، بخشی از مواد که بصورت غبار درآمده اند از چرخه فرآیند خارج می شوند و وارد آمیزه نمی شوند. لذا برای جبران این مواد از دست رفته باید کسر بیشتری مواد استفاده شود.
سومین مشکل پیش روی فرآیند اختلاط با مواد پودری روی غلطک، تغییرات ویسکوزیته ایجاد شده در آمیزه در محل ورود مواد پودری است که باعث پاره شدن آمیزه می گردد و بخشی از این مواد معمولا روی سینی زیر رول ها ریخته می شوند. صنعتگران باتجربه این صنعت نیک می دانند که این چرخه چقدر می توان طولانی شود و چه مقدار هزینه اپراتوری ایجاد می کند.

شرکت وی بی پلاست
برای بهینه سازی فرآیند اختلاط پیشرفت هایی درباره اصلاح فرم فیزیکی موارد مورد استفاده بوجود آمده است. در یکی از موثرترین روش ها، مواد پخت پودری در محملی پلیمری قرار می گیرند، بدین صورت که محمل پلیمری (معمولا EPDM یا EVA) محتوی 70 یا 80% ماده پودری است. در نتیجه ماده موثر پودری در تماس با پوست انسان قرار نمی گیرد و گرد و غباری هم وجود ندارد که استنشاق شود. ازطرف دیگر بدلیل نرم بودن ماده محمل پلیمری، بهنگام ورود مواد مستربچ پخت در آمیزه، تغییری در ویسکوزیته موضعی رخ نمی دهد لذا پاره شدن و از هم گسیختن آمیزه و ریزش مواد رخ نمی دهد. تجربه ثابت نموده است که استفاده از این نوع مواد افزودنی پیش پراکنش یافته باعث کاهش 20% در مصرف مواد پخت و 20 تا 30% کاهش زمان اختلاط می گردد.
همچنین پیش تراکنش یافتگی مواد پودری در محمل پلیمری باعث می شود تا توزیع و پراکنش مواد در بستر آمیزه الاستومری به سهولت موثرتر رخ دهد.
شرکت ویبی پلاست ایتالیا(Vibiplast) از پیشگامان تولید مواد پخت پیش پراکنش یافته در محمل پلیمری است که این محصولات را با نام تجاری Deltagran عرضه می دارد. هم اکنون شرکتهای معظم آمیزه سازی اروپایی، تایرسازان و قطعه سازان اروپایی از عمده مشتریان اصلی این شرکت هستند . سیستم کنترل کیفیت سختگیرانه حین تولید و پس از آن منجر به فراهم آمدن کیفیتی یکنواخت و سطح بالا در تولیدات این شرکت شده است، چیزی که در عموم مواد پخت چینی موجود در بازار ایران به چشم نمی خورد.
باتوجه به سیاست شرکت پلیمر پیشرفته دانا در تامین مواد اولیه با کیفیت برای صنعتگران ایرانی، به تازگی قرارداد همکاری دو شرکت در بازار ایران منعقد شده است . لذا علاقتمندان به استفاده از این مواد می توانند با واحد فروش شرکت پلیمر پیشرفته دانا تماس حاصل نمایند.

درباره نویسنده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *