سوغات پلیمر پیشرفته دانا از ایتالیا، معرفی Dutral-TER 4437WO، یک EPDM خاص از کمپانی Eni

EPDM یکی از پرکاربردترین کائوچوهای مصنوعی است که در تولید قطعات خودرو، قطعات صنعتی، لوازم خانگی و … استفاده می شود. در این بین، رقابتی بین تولیدکنندگان رده جهانی این محصول برای معرفی گونه های جدید و با کاربردها نوین و به منظور در نوردیدن مرزهای محدودیت برقرار است.

Dutral نام تجاری محصول EPDM تولیدی شرکت Eni (یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی جهان) با آخرین نسل از کاتالیست های دوست داشتنی زیگلر-ناتا می باشد که طیف گسترده ای از گونه های EPDM را پوشش می دهد. در نتیجه Eni در سبد گونه های EPDM، و با توجه به ویژگی های اساسی آن، انواع گونه ها با محتوی اتیلن، میزان غیر اشباعیت، جرم مولکولی (مونی ویسکوزیته)، تعداد و گستره زنجیره های جانبی، نوع و توزیع جرم مولکولی وجود دارد.

از نقطه نظر مهندسان آمیزه ساز در بسیاری از کاربردها علاوه بر تمایل به دستیابی به خواص مکانیکی/ حرارتی  فرآیند پذیری مناسب، محدودیت های اقتصادی نیز باید مدنظر قرار بگیرند. لذا عموماً گونه های دارای درصد اتیلن نسبتاً بالا که دارای استحکام خام در دمای اتاق و فرآیند هستند، به دلیل جرم مولکولی بالاتر از مقبولیت بیشتری برخوردار می باشند. زیرا در آنها خواصی نظیر جهندگی، مانایی فشاری و استحکام کششی بهبود می یابند. درصد اتیلن بالاتر امکان استفاده از فیلر بیشتر و در فرآیند اکستروژن، سرعت تولید بالاتری فراهم می آورد. از سوی دیگر جرم مولکولی باریکتر سبب افزایش بازدهی اختلاط می گردد. اما نکته مشکل زا، در کنار هم قرار گرفتن توزیع جرم مولکولی باریک و درصد اتیلن بالا سخت شدن فرایندپذیری است. راهکار تولید کنندگان EPDM برای حل این معضل افزودن روغن به عنوان عامل گستراننده و تولید گونه های گسترش یافته با روغن می باشد. در نتیجه ترکیب ایده آلی از ویژگی های مثبت فوق الذکر پدید می آید.

Dutral-TER 4437WO

 Dutral-TER 4437WO راه حل ارائه شده توسط Eni برای این منظور است. مونی ویسکوزیته 57 با 68% محتوی اتیلنی و درصد غیر اشباعیت 5/4% بهمراه 67 پارت روغن کاملاً پارافینیک توانسته است ترکیب منحصر بفردی را فراهم آورد که مورد توجه بسیاری از آمیزه کاران لاستیکی قرار بگیرد. نکته بسیار جالب این محتوی روغن امکان دسترسی به محدوده گسترده ای از سختی، از بسیار نرم تا سختی فوق العاده بالاست. در سختی پایین می توان خواص استحکام قابل قبول و همچنین در سختی بالا به خواصی نظیر کائوچوی طبیعی دست یافت.

روغن پارافینک به کار گرفته شده در Dutral-TER به دلیل نقطه اشتعال بالا، فراریت کمتری از روغن در پخت در دمای بالا در قالبگیری پرسی ایجاد می کند. همچنین در قطعاتی که آزمون لکه زایی در آنها مهم می باشد، استفاده از این گونه EPDM می تواند به کاهش میزان لکه زایی منتهی شود.

شرکت پلیمر پیشرفته دانا به مانند همیشه و با توجه به ویژگی دانش محور بودن آن، بار دیگر به انتخاب جسورانه دست زده است و این گونه جدید را (Dutral-TER) برای نخستین بار در ایران تامین نموده و به فعالان و آمیزه کاران صنعت لاستیک ایران تقدیم می نماید.

درباره نویسنده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *